Běžíme dál aneb Zima nás nezastaví

Pokud jste během roku objevili krásu tohoto úžasného sportu, nevzdávejte se ho ani v zimním období. Když budete vědět, jak na to, tak vás sníh ani mráz nemohou ohrozit. A vánoční obžerství už nebude takový strašák. Pojďme se podívat, co je potřeba.

Motivace

Zima nás nezastaví - běháme v zimě
I zima je krásná

Základem je motivace. Chápu, že do teplého a prosluněného počasí se vybíhá jinak než do mrazivého šera. Po pár uběhnutých metrech, ale zjistíte, že se vyplatilo zvednout své sedací svalstvo z pohodlí gauče. Jak se správně namotivovat? Přihlaste se na některý z jarních závodů. Doporučuji vybírat mezi těmi delšími a slavnějšími, například Sportisimo ½ Maraton v Praze.

Co na sebe

Důležité je, dobře se obléknout. Ani moc, ani málo. Pamatujte, že i když venku mrzne, za pár minut vás rozprouděná krev zahřeje.

Jednoduché pravidlo běžců je, obléknout se, jako by venku bylo o deset stupňů více.

V praxi je však lepší přičítat pouze stupňů sedm. Když vyjdete ven, měli byste pociťovat mírný chlad. Při záporných teplotách je důležité chránit ruce rukavicemi a hlavu čepicí. Abyste měli chráněný krk a zátylek, oblečte navíc tunel. Nohy tolik chránit nemusíte, ty se dostatečně zahřejí pohybem.

ČTĚTE TAKÉ:  Kdo vás bude provázet opavským sportem?
Běháme v zimě
Běhání je velmi zdravé

Dýchání nosem

Nechcete-li si během běhu uhnat zápal plic a podobné neduhy, musíte se naučit dýchat nosem. Vdechovaný vzduch se při cestě nosem stihne dostatečně ohřát. Je možné, že vás dýchání nosem zpomalí, ale vězte, že je mnohem účinnější než dýchání ústy a časem díky němu zrychlíte.

Pitný režim

Nezapomínejte, že doplňování tekutin je důležité i v zimě. Ač se to nezdá, i během tréninku v chladném počasí tělo ztrácí vodu. A tu je třeba nahradit. Nemusí to být hned při běhu (až hodinový výběh lze bez problému zvládnout bez pití). Pijte rovnoměrně po celý den, trochu více v dopoledních hodinách. V den tréninku navyšte příjem cca o jeden litr.

ČTĚTE TAKÉ:  Opavské běžecké akce ve znamení Vánoc

Tak s chutí do toho! Ta horká sprcha za odměnu po výkonu je božská 🙂

Jak se běhá Vám? Běháte? Podělte se v komentářích.

Šéfredaktorka magazínu Provoněno. Sociální patoložka, copywriterka, milovnice hudby, běhu a sportu obecně a hlavně mamina. Ráda se zajímám o veškeré dění kolem a rozšiřuji si okruh svých vědomostí i dovedností. Doufám, že se k nám budete často a rádi vracet.

Napsat komentář

Starší příspěvky:
Air Bank konečně v Opavě

Z televizních reklam notoricky známá banka slavnostně otevřela 5. listopadu svoji pobočku v Opavě. Její svítivě zelenou výlohu nemůžete na...

Zavřít