Blahodárné účinky aloe vera

Tato sukulentní rostlina má spoustu prospěšných vlastností, které jsou oceňovány v medicíně, potravinářském průmyslu a díky zkrášlujícím účinkům i v přírodní kosmetice. Pokud stále neznáte tuto rozšířenou rostlinu, nebo o ní chcete vědět více, čtěte následující řádky.

Dalekosáhlý původ

Původně se aloe vera nacházela na povodí Nilu v africkém Súdánu, Somálsku nebo v Arábii. Odtud se postupně rozšířila do celého světa, až i my můžeme poznávat její účinky. Například léčivé účinky aloe vera byly podle spisů využívány již ve starém Egyptě s názvem „Krev Bohů“.  Egyptská královna měla krásnou a dlouho mladou tvář, proto se objevily i zvěsti, že používala právě aloe vera, která jí dodávala mladistvý vzhled.

Produkty z aloe vera

U zmiňované rostliny se využívá její šťáva (označovaná také jako latex) a gel. Tekutina z listů se získává při jejich příčném překrojení. Zachycený latex je při zpracovávání sušen, a to buď za studena, nebo za zvýšené teploty. Z bezbarvé vnitřní části listu získáme gel. V současné době se produkty aloe vera z uvedených částí nedají spočítat. Mimo jiné se používá do kosmetických přípravků, šampónů a vlasových tonik, pleťových mlék, mýdel, dokonce i do dětských plenek, čisticích prostředků nebo latexových rukavic. Každodenního využití je s produkty aloe vera mnoho, jak je to ale s léčivými účinky pro naše zdraví?

ČTĚTE TAKÉ:  Etikoterapie a reflexní terapie. Jak vám může pomoci?

Léčivé účinky

Blahodárné účinky aloe veraPodle některých by měla být aloe vera zastoupená v lékárničce jako „první pomoc“. Extrakt z gelu hojí popáleniny, protože zesiluje tkáň, umožňuje lepší přísun kyslíku, a tak se rychleji tvoří nová vrstva kůže. Rána se léčí jak při přiložení části rostliny, tak i při vnitřním (perorálním) podání.

ČTĚTE TAKÉ:  Kdo by nechtěl kvalitní a pohodlnou postel z masivu

Díky regeneraci, kterou nám rostlina poskytuje, ji můžeme použít při jakémkoliv poranění kůže. Odřeniny, pohmožděniny, otlaky, ekzémy i bodnutí hmyzem aplikace rostliny zmírní a vyléčí postižené místo.

Podle studií dokáže léčit vysoký cholesterol, onemocnění cév a srdce. V malém množství se v listech aloe vera vyskytuje látka zvaná aloe-emodin, která napomáhá k léčení nádorů, včetně leukemických.

Při nadměrném užívání se i účinky aloe vera mohou stát negativními. Proto užívejte tuto rostlinu při vnitřním podání s mírou, během těhotenství, kojení a při zdravotních problémech se raději poraďte s lékařem.

Máte zkušenosti s nějakým přípravkem z aloe vera? Na co tuto zázračnou rostlinu používáte vy?

Pochlubte se nám!

Redakční tým magazínu Provoněno. Píšeme pro vás o vaší OPAVĚ a jejím okolí.

Napsat komentář

Starší příspěvky:
Pomocníci pro posílení imunity

Ať už je venku jakékoliv počasí, naše imunita dostává každý den zabrat. Někdy je venku hezky, ale zrovna potkáme kolegyni...

Zavřít