Drahá půda pod nohama

Východní soused, bývalý „bratr“, moje rodná země, se pyšní nejen krásnou přírodou, památkami, ale může se také pochlubit slavnou hornickou historií. Převážně na středním Slovensku se nachází mnoho měst a obcí, které se v minulosti zabývali těžbou různých nerostů, hornin a rud.

Kraj plný horníků

Drahá půda pod nohamaMezi ty nejznámější, které jsou dnes navštěvované právě kvůli tomu, aby bylo nahlédnuto do jejich těžební minulosti, patří například Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Gelnica, Dobšiná, Kremnica,…

V Banské Bystrici se těžila měď a je známá také tím, že se dlouho zvažovalo, zda právě toto skvostné starobylé město nebude hlavním městem Slovenska, a to díky své výhodné poloze uprostřed republiky.

ČTĚTE TAKÉ:  Z pohádky do pohádky 1.část

Drahá půda pod nohamaPodzemí dražší než nadzemí, nebo ne?

Svojí největší slávu zažila banská města za drsných časů Rakousko-Uherska, kdy se těžilo hlavně stříbro a razili se z nich krásné stříbrné mince, které dnes můžeme spatřit jako nádherné, nevšední exponáty v muzeích, především ve Slovenském banském muzeu v Banské Štiavnici.

Asi nejznámějším, nejstarším a také nejvýznamnějším důlním městem zůstává právě Banská Štiavnica, které se přezdívá stříbrná, kvůli těžbě tohoto vzácného kovu, kterého dokázali vytěžit a posléze vyrobit kolem roku 1250, 75 kg ročně. V roce 1690 dokonce 29 tisíc kg stříbra a 605 kg zlata. Tento maximální výkon, kterého se zde podařilo dosáhnout, se navždy zapsal do dějin slovenského hutnictví. Toto město, které má pouze kolem 11 tisíc obyvatel patří k historicky nejzajímavějším na Slovensku.

ČTĚTE TAKÉ:  Zázrak oku skrytý

Celé město včetně jeho technických památek je od roku 1993 zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zajímáte se o hornictví? Máte rádi muzea s touto tematikou, případně znáte přímo slovenská banská města? Rádi si přečteme vaše zkušenosti!

Redaktorka magazínu Provoněno. Dříve asistentka/office manager, nyní virtuální asistentka a hlavně maminka dvou malých sluníček. Mám ráda cestování, čtení, filmy, poznávání nových věcí a příležitostí.

Napsat komentář

Starší příspěvky:
Očistěte své tělo s BIO šťávami od Black Kale

Jaro je tu, příroda se pomalu odívá do pestrých barev, živočichové se budí ze zimního spánku a slunce o sobě...

Zavřít