Geocaching kvete i v Opavě (1.část)

Možná to znáte, je víkend, pěkné počasí, ideální podmínky na výlet. Ale kam? Všechny kulturní památky a přírodní zajímavosti v okolí jste objeli už třikrát a počtvrté už tam vaše děti nedostanete? Máme pro vás skvělý tip!

Geo… co?

kesky_1dil_2Asi už jste někdy zaslechli slovo Geocaching, ale co to vlastně je? Geocaching je celosvětová hra, která vás nejen že zvedne z gauče, ale navíc vás zavede na místa, kam by vás třeba ani nenapadlo jít/jet. Objevíte památky, místa, kde se událi různé historické události, zajimávé přírodní scenérie a další zajímavosti. A jako bonus možná objevíte i poklad.

Jedná se vlastně o hledání skrytých schránek (cache), neboli „kešek“, ke kterým vás dovede GPS navigace nebo chytrý telefon. To je také to jediné, co ke hře potřebujete. Ještě vlastně účet na stránce geocaching.com, ten si zařídíte zdarma. Když se vám hra hodně zalíbí, můžete si připlatit ze Premium členství, to ale není podmínkou.

A jdeme na to

kesky_1dil_3Když už máme vše, co potřebujeme, můžeme se vrhnout na hledání. Nejdřív to chce ale malou přípravu. Na výše zmíněné stránce nebo v mobilní aplikaci c:geo si musíte nejdřív najít kešky. Hledat je můžete podle různých filtrů. Buď si zadáte hledání nejbližších kešek podle vaší současné GPS polohy nebo si zadáte město, nebo jinou GPS polohu. Během chvilky se vám objeví seznam ukrytých schránek. Z nich si jednu vyberete, pročtete si veškeré informace (listing), které vám autor poskytnul, zadáte GPS souřadnice a můžete vyrazit.

ČTĚTE TAKÉ:  Březnová termínovka - Opava a okolí

GPS navigace vás dovede do bezprostřední blízkosti kešky a pak už podle nápovědy (hint) musíte hledat sami. Nápověda může vypadat třeba takto: „Na dřevěném dřevo vidět nejde“ (viz keška Dům umění). Když se vám podaří kešku najít, zapíšete se do tzv. logbooku. V něm můžete zjistit, kdy a kdo objevil kešku před vámi. Kromě zapsání v logbooku byste měli nález zalogovat i na svém profilu na geocaching.com, abyste měli přehled, které schránky jste již našli, a které na vás teprve čekají.

Jak vypadá keška

Nevíte, kam na výlet? Vydejte se za keškamiKeška je vlastně plastová schránka, ideálně voděodolná, ve které se nachází logbook, případně předměty určené k výměně. Schránky bývají často schované velice důmyslně, například na stromě, na spodní straně lavičky, ale i ve vydlabaném špalku či magnetem připevněné k dopravní značce. Kreativita některých zakladatelů kešek je opravdu překvapivá.

Podle velikosti se kešky dělí na nano, mikro, malé, střední a velké. Takže se můžete setkat s krabičkou od filmu, přes krabičky na potraviny až po velké krabice.

Kešky můžeme také podle jejich charakteru. Tradiční cache se ukrývá přímo na určených GPS souřadnicích, u multi cache je potřeba se nejprve dostat k první skrýši, kde získáte informace k nalezení finálové kešky, u mystery cache se k souřadnicím dostanete po splnění úkolu a vyluštění finálových souřadnic.

ČTĚTE TAKÉ:  Běžíme dál aneb Zima nás nezastaví

Opavské cache

Na celém světě je k dnešnímu dni 2 772 858 keší a toto číslo se neustále zvyšuje. Proto se není čemu divit, že i v Opavě a blízkém okolí se jich dá nalézt bezpočet. Některé vás dovedou do přírody (Vyhlídka na Opavu, Velký kříž za Opavou, Pískovna) a jiné ke kulturním památkám a do centra Opavy (Poštovka, Loutkové divadlo, Kostel Sv. Václava). Záleží jen na vás, kam se chcete vydat.

Pozor na mudly!

Pokud budete lovit na frekventovaném místě, je potřeba, abyste byli co nejvíce nenápadní. Všude totiž mohou číhat mudlové. Kdo to je? Mudlové jsou vlastně všichni, kdo vás mohou u lovení „načapat“ a neví, o co jde. Následně by mohli kešku škodolibě poničit či zneškodnit.

 

O geocachingu bychom si mohli povídat hodiny. Doufám, že jste pochopili základní princip hry, abyste mohli vyrazit ještě dnes. Příště se podíváme detailněji na některé opavské kešky. Těším se, že vás budu potkávat v logboocích, naše rodinná přezdívka je Nikubíci.

Tak šťastný lov.

Znáte geocaching? Kolik kešek už jste ulovili? A potkali jste nějakou obzvlášť zajímavou?

Pochlubte se

 

Šéfredaktorka magazínu Provoněno. Sociální patoložka, copywriterka, milovnice hudby, běhu a sportu obecně a hlavně mamina. Ráda se zajímám o veškeré dění kolem a rozšiřuji si okruh svých vědomostí i dovedností. Doufám, že se k nám budete často a rádi vracet.

Napsat komentář

Starší příspěvky:
Nová koupelna

Alenka se svým přítelem už delší dobu přemýšlejí, že budou bydlet spolu. Našli si malý byt v jednom paneláku a...

Zavřít