Laktační poradna nově ve Slezské nemocnici v Opavě

Ač je kojení přirozenou součástí života většiny žen, žádná učená z nebe nespadla a proto občas přijde vhod rada od zkušenější ženy.  V tomto ohledu mohou pomoci maminky a babičky kojících maminek, ne vždy je to však možné a proto existují laktační poradkyně a poradny. A jedna taková byla nově otevřena i v Opavě.

Kojit mohou téměř všechny ženy, ne všechny však chtějí

Poradna nově ve Slezské nemocnici v OpavěKojení je jednou z nejlepších věcí, kterou může matka svému dítěti darovat. Žádné umělé mléko nenahradí tu nejpřirozenější kojeneckou výživu – mateřské mléko. Může se stát, že kojit nelze, ale podle odborníků není schopno kojit pouze 2 až 5 % žen. Ostatní buď nekojí z vlastní vůle, nebo proto, že se jim nedostalo dostatečné pomoci, když se objevil problém s kojením. Důležitá je vlastní vůle a informovanost ženy. A také trpělivost při překonávání překážek v kojení.

Proč to nejde?

A jaké překážky to jsou? Zpočátku jsou citlivé bradavky, bolest při počátečním nalévání prsů, poranění bradavek způsobené nesprávnou technikou kojení (ragády). Později se může objevit retence (ucpání mlékovodu), mastitida (zánět prsní žlázy), plíseň, nedostatek mléka nebo slabý/příliš silný vypuzovací reflex.

ČTĚTE TAKÉ:  Exotické kávy a čaje z Bredy

Laktační poradnaNová laktační poradna v Opavě

Každý problém se dá řešit, pokud maminky neví jak, mohou se obrátit na laktační poradkyni. Donedávna jedna taková dobrá duše pomáhala kojícím matkám v Baby clubu Kačka. Nově ji však najdete ve Slezské nemocnici, kde od 1. března 2016 funguje nová Laktační poradna. Poradna se nachází v prostorách gynekologické ambulance v přízemí pavilonu V. Každé úterý mezi 13. a 15. hodinou pro vás zde bude Jaroslava Vráblová, laktační poradkyně s mnohaletými zkušenostmi. Pokud potřebujete poradit ihned, můžete se obrátit na telefonní číslo 607 748 769, kde je laktační poradna dostupná nonstop. Přestěhovala se sem zejména kvůli lepší dostupnosti maminkám, dosažitelnosti odborného personálu i blízkosti lékárny, kde je k dostání plno pomůcek ke kojení (odsávačky, kojící kloboučky, formovače bradavek apod.)

ČTĚTE TAKÉ:  Provoněné Vánoce s Beauty Cosmetics již brzy v Opavě

A jaké jsou hlavní výhody kojení?

 • kojení je přirozené, zdarma a okamžitě k dispozici ve správné teplotě
 • mateřské mléko (MM) je dobře stravitelné a přizpůsobené na míru každému dítěti
 • MM obsahuje nenahraditelné složky (antibakteriální, protizánětlivé, imunologické, růstové hormony atd.)
 • MM snižuje riziko některých závažných onemocnění a zmírňuje průběh nemocí obecně
 • kojení má prokazatelný vliv na inteligenci dítěte
 • kojení posiluje citový vztah mezi matkou a dítětem

Kojíte, nebo jste se rozhodli nekojit? Využily jste někdy pomoc laktační poradkyně?

Šéfredaktorka magazínu Provoněno. Sociální patoložka, copywriterka, milovnice hudby, běhu a sportu obecně a hlavně mamina. Ráda se zajímám o veškeré dění kolem a rozšiřuji si okruh svých vědomostí i dovedností. Doufám, že se k nám budete často a rádi vracet.

3 komentáře u „Laktační poradna nově ve Slezské nemocnici v Opavě“

 1. Dobry den,
  Chystam se k Vam s dcerou v utery 13.8.2019 do poradny. Je potreba se nejak objednat? Dekuji za informaci, Biskupova

  Odpovědět
 2. Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je u vás možné půjčit si dětskou váhu? .. Děkuji předem za odpověď

  Odpovědět
 3. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli se musím objednávat nebo mužů přijít za vámi bez ohlášení? Děkuji za odpověď. Pěkný den Jedličková Petra

  Odpovědět

Napsat komentář

Starší příspěvky:
Trasa Mattoni FreeRun konečně i v Opavě

Pravidelní běžci už jistě dávno vědí, ostatní to velmi brzy zjistí. Je to tu a není se čemu divit. Opavou...

Zavřít