Obézní mazlíček

Určitě si mnoho z Vás dalo předsevzetí shodit těch pár vánočních kil. Sportujete, jíte zdravě a dodržujete pitný režim. Napadlo Vás však, že nabraná kila by možná měl setřást i váš domácí mazlíček?

Obezitu mazlíčků není radno přehlížet

Stejně jako u lidí může nadváha zvířat způsobit nemalé zdravotní problémy, například diabetes, záněty kloubů či slinivky břišní. Svému psovi, můžete milosrdným překrmováním zkrátit život i o 4 roky. Co je tedy důležité dodržovat, aby byl váš zvířecí miláček fit?

Oni za to nemohou

Pejsek nebo vepřík?Předem by si každý majitel měl uvědomit, že za nadváhu svého psa, kočky či králíčka může v první řadě právě on. Piškotek sem, piškotek tam a ručička na váze se posunuje a posunuje. Velkým problémem bývá také často lidská strava.

Tým veterinářů z Veterinární nemocnice MVDr. Radomíra Hynara s.r.o. upozorňuje: „Lidská jídla nejsou vhodná ani pro pejsky ani pro kočičky. Jsou to zvířata, a proto mají jinak nastavený metabolismus než my lidé. Mastná, tučná, kořeněná, ale i sladká jídla jsou velice chutná pro většinu mazlíčků. Né však vhodná a zdravá! Nejčastěji se setkáváme se zánětem slinivky břišní, zánětem žaludku nebo střev a v neposlední řadě i s cukrovkou, která je nejčastějším metabolickým problém psů i koček.“

ČTĚTE TAKÉ:  Žlutá stužka na vodítku

„Pokud však někteří lidé nemohou odolat a musí zvířátkům dopřát něco pestřejšího, měli by jim koupit pamlsky přímo pro psy nebo kočky.“

Stejně jako u nás

Pokud se rozhodnete nasadit vašemu psovi či kočce dietu, postupujte stejně jako byste hubli Vy sami. Hladovkou to nepůjde. I zde platí pomalu a jistě. Příjem energie by neměl převyšovat její výdej. Upravte denní krmnou dávku, piškoty vyměňte například za sušené maso. Lenivým kočičkám nenechávejte krmivo dostupné celý den. V případě nebudete-li si vědět rady, navštivte veterináře.

ČTĚTE TAKÉ:  Když se ztratí pes

Sportujte spolu

Zvyšte frekvenci procházek. Ty postupně prodlužujte. Využijte místa určená k volnému pohybu psů a pokud to váš pes neumí, naučte jej aportovat. Pohyb vždy přizpůsobujte momentální kondici vašeho chlupáče. Pokud to dodnes byl domácí povaleč, zítra určitě neuběhne maraton.

Chcete-li se dozvědět více například o přirozeném krmení psů a koček, navštivte přednášku MVDr. Hynara. Více informací zde.

 Bude váš pes či kočka taky na dietě? Budete hubnout společně? 

Máte s tímto problémem zkušenosti? Podělte se s námi.

Redaktorka magazínu Provoněno. Analytička médií, aktivní maminka na mateřské a studentka univerzity. Milovnice psů, výběrové kávy, kvalitního jídla a cestování.

Napsat komentář

Starší příspěvky:
Tak jde Zeit #70 – Ježíš, Godzilla a Štanclhunt

Redakce Provoněno podporuje dobrovolně tento Youtube pořad, protože je vtipný a vždy nějak pobaví. Budeme rádi, když Tak jde Zeit...

Zavřít