Obrácený stůl

Když jsem začala navštěvovat základní školu, v prvouce jsme se učili o našem hlavním městě – Bratislavě. Paní učitelka nám vždy říkala, že se zde nachází hrad, který se tyčí na nevysokém vršku nad řekou Dunaj a již z dálky vypadá jako stůl postavený vzhůru nohama.

Trocha poezie 🙂

BratislavaTakto mi to utkvělo v paměti dodnes, a když někde v televizi nebo v časopise vidím fotografii Bratislavského hradu, vždy si vzpomenu na svoje dětství, školu, paní učitelku.

Na Dunaji perla leží a ponad ňu slnko pláva, to je moje rodné mesto, to je moja Bratislava.“ Toto je ihned druhá věc, která mi probleskne v mysli, báseň, kterou jsme se učili k tomuto tématu. Je zvláštní, co všechno si člověk dokáže zapamatovat.

ČTĚTE TAKÉ:  Východní Slovensko? Košice!

Obrácený stůl - BratislavaMéně slavný jako jeho bratr, přesto tak krásný

Bratislavský hrad doopravdy vypadá takto. Čtvercové hradby a v každém rohu se tyčí vyšší věžička. Hrad je sídlem prezidenta Slovenské republiky, tak jako tomu bývá v mnoha zemích. Tento hrad není tak opěvovaný jako ten Pražský, v podstatě o něm málokdo něco ví.

Kudy dovnitř? Máte na výběr

Přitom je to nádherná památka, kterou nesmíte vynechat při návštěvě Bratislavy. Vchází se do něj čtyřmi branamiZikmundovou, Leopoldovou, Vídeňskou a Mikulášskou. Jsou nádhernými architektonickými objekty, které zde můžete dlouze obdivovat, doopravdy stojí za to. Střetávají se zde tři slohy – gotický, renesanční, barokní.

ČTĚTE TAKÉ:  Taková větší fontána

Obrácený stůlHrad toho má za sebou opravdu nemálo. Byl několikrát zničen, v úpadku, například po smrti Marie Terezie, za které jen vzkvétal, a bylo to jeho nejhonosnější období. V roce 1811 byl dokonce zachvácen požárem, ale i po tom se dokázal vzchopit a dostat se do podoby, ve které je dnes. Byl a je pořád vyhledávaným objektem na dobových i moderních fotografiích a pohlednicích.

Byli jste již na tomto hradě? Znáte nějaký jiný hrad, připomínající něco zvláštního? Rádi si přečteme vaše poznatky.

Redaktorka magazínu Provoněno. Dříve asistentka/office manager, nyní virtuální asistentka a hlavně maminka dvou malých sluníček. Mám ráda cestování, čtení, filmy, poznávání nových věcí a příležitostí.

Napsat komentář

Starší příspěvky:
Zatočte s jarní únavou

Venku se konečně objevily první paprsky hřejivého slunce. Po dlouhé zimě je to očekávaná pozitivní změna. Máte už dopředu namyšleno,...

Zavřít