Prý abychom neuschly :-) aneb východoslovenské Velikonoce

Velikonoce jsou obdobím, kdy mnoho z nás někam odjíždí. Za exotikou, za teplem, na chatu či chalupu, k prarodičům, zkrátka někam za odpočinkem a únikem z reality všedních dní.

Pro mlsné jazýčky

východoslovenské VelikonoceMoje cesta kolem svátků jara vždy směřovala k mým rodičům na východní Slovensko. Říká se „Jiný kraj, jiný mrav“ a tam je to vskutku trochu jiné. Všude na světě jsou nějaké tradice a zvyky a nyní bych vás ráda seznámila s těmi „našimi“.

Již několik dní před Velikonoční nedělí se usilovně vaří, peče, připravují se všemožné dobroty, které se v sobotu večer na základě pečlivě vybraného vzorku dají do proutěného košíku a druhý den ráno se s ním jde do kostela, aby jej farář posvětil svěcenou vodou. Pak teprve se jde domů jíst. Velikonoční tabule obsahuje domácí šunku, klobásky, vařená vejce, křen, řepu s křenem, sváteční koláč a mojí oblíbenou hrudku.

 

ČTĚTE TAKÉ:  Východní Slovensko? Košice!

Tady nakupuji potřeby pro pečení

Jelikož se před tímto dnem dodržuje přísný čtyřiceti denní půst, kdy ve středu a v pátek se jedí jen lehká bezmasá jídla, dá si říci, že si tím koledujeme o žlučníkový záchvat 🙂 Ale když ono je to tak vynikající…

VelikonoceJeštěže jen jednou ročně

Pak nastává Velikonoční pondělí, doba kdy se za celé dopoledne muži a kluci vyřádí na dívkách a dámách pomocí studené vody. Ti galantnější jen skleničkou, ti extrémnější napuštěnou vanou, kýblem nebo vhozením do nejbližšího potoka, kterých tam máme opravdu dostatek. Tak si říkám, proč vlastně letos tyto svátky v této lokalitě vynechám? 🙂

ČTĚTE TAKÉ:  Znovuobjevený ráj

Přejete si také zažít jedny pořádné temperamentní východoslovenské Velikonoce? Vzhůru na dovolenou, a když ne letos tak v příštím roce určitě!

A jaké velikonoční tradice dodržujete vy? Vystačíte si s pomlázkou, nebo jich provádíte víc?

Redaktorka magazínu Provoněno. Dříve asistentka/office manager, nyní virtuální asistentka a hlavně maminka dvou malých sluníček. Mám ráda cestování, čtení, filmy, poznávání nových věcí a příležitostí.

Napsat komentář

Starší příspěvky:
Novinka: Kávový seriál

V poslední době v Opavě, ale také v jejím blízkém okolí, začalo fungovat mnoho nových podniků. V redakci Provoněno se...

Zavřít