Slovenský Karlštejn

Na západě Slovenska, mezi městy Trenčín a Banská Bystrica, se nachází čarokrásné město zvané Bojnice. Městečko je to malé, nenápadné, ukrývá v sobě však nádherný goticko-renesanční Bojnický zámek.

Místo pro romantiky

Již na první pohled, z dálky, svým vzhledem, věžičkami, stříškami a fasádou působí velmi romanticky a tak je i prezentován veřejnosti při prohlídkách. Jako mnoho hradů a zámků má velmi zajímavou minulost.

Celebrita lípa

První zmínka o něm je z 12. století, kdy byl postavený původně jako dřevěný, později ve 13. století byl zrekonstruovaný a přestavěný na kamenný. Jeho nejslavnějším majitelem byl Matúš Čák Trenčanský, ale za zmínku také stojí i Matyáš Korvín, který zde všechny důležité dokumenty podepisoval pod krásnou lípou. Tento strom tam stojí dodnes a je považován za nejstarší na celém území Slovenska. Jeho věk je odhadován na zhruba 700 let.

ČTĚTE TAKÉ:  Prý abychom neuschly :-) aneb východoslovenské Velikonoce

Muzeum, jeskyně, park i ZOO

KarlštejnBojnický zámek neminula ani katastrofa v podobě velkého požáru v 50. letech 20. století. Na náklady státu byl však opraven a rozhodlo se, že bude součástí Slovenského národního muzea, tím pádem zpřístupněn veřejnosti tak, jak si to přál jeden z jeho bývalých majitelů – Jan František Pálfi. Stalo se tak 42 let po jeho smrti.

Zámek má velmi členěnou obytnou věž, která je vskutku úchvatná a vznešená. Výjimečný je také tím, že zde byla před sedmdesáti lety objevena Bojnická hradní jeskyně. Nevšední jsou i zámecké zahrady a park, kterého součástí je zoologická zahrada se vzácnými cizokrajnými exempláři. Jedná se tak o další skvostní lokalitu, kterou stojí za to navštívit.

ČTĚTE TAKÉ:  Zázrak oku skrytý

Procházeli jste se již někdy zahradami tohoto zámku? Určitě o něm dokážete říct i více superlativ, podělte se o ně s námi!

Redaktorka magazínu Provoněno. Dříve asistentka/office manager, nyní virtuální asistentka a hlavně maminka dvou malých sluníček. Mám ráda cestování, čtení, filmy, poznávání nových věcí a příležitostí.

Napsat komentář

Starší příspěvky:
V moři kuliček

Jaké to je v bazénku plném barevných míčků? Tuto otázku si pokládám pokaždé, když vidím šťastné oči dítěte, které právě...

Zavřít