Tajemná smaženice

Jednoho krásného dne jsme přijali pozvání od tety Milady na domácí, venkovní smaženici. Teta je vášnivá houbařka a houby strká prakticky do všeho. Trochu ji podezírám, že je dává sušené a mleté i do svíčkové omáčky. U ní bych se vůbec ničemu nedivila.

Houby všude, kam se podíváš

smazenice_1Ale taková smaženice s houbami a ještě k tomu venku, to bude paráda. Počasí také vyšlo, co víc si přát. Po příjezdu teta nezklamala. Všude kam jen oko dohlédlo se sušili nakrájené houby. Na tácku se již vyhřívaly obalené hlavičky hřibů. Strejda rozdělal oheň a donesl vychlazené víno. Bylo lahodné. Strejda je znalec. Pochází z Jižní Moravy, kde mají obrovský vinohrad a na kvalitě vína si zakládá. Ale o tom snad jindy.

Takže víno jsem si na jazyku vychutnávala a dívala, jak se houby krásně smaží. Jakmile jsem cítila jejich vůni, připomněla jsem si svůj prázdný žaludek. Teta mezitím smažené hlavičky podávala jako předkrm a já už se těšila na smaženici. K mému úžasu však teta s poťouchlým úsměvem nese něco pod utěrkou. A teď to cítím.

ČTĚTE TAKÉ:  Trochu zbrklé poprvé

smazenice_2Pozdrav z Olomouce

Zápach. Nakrčím nos a teta vybuchne smíchy. Odkryje utěrku a tam v míse si pěkně leží olomoucké tvarůžky. Trochu nechápavě kroutím hlavou a marně přemýšlím, co s tím má teta za lubem. A ani se nemusím ptát. Rovnou přešla k pánvičce, ve které si rozehřívala máslo a do ní vložila tvarůžky. Čekala až se roztopí. Dokážete si představit ten zápach? Ano? Sousedi nás museli proklínat až do třetího kolena. A já měla sto chutí vzít nohy na ramena.

ČTĚTE TAKÉ:  Tchýně, ty má každý rád

A teta? Ta si u toho zpívala. Nechápu. Mezitím rozbila vajíčka a vmíchala je do tvarůžek. Jo, takovouhle smaženici měla na mysli, když nás na ní zvala. Když to však podávala na talíři s pečivem a zeleninou, velice, velice nedůvěřivě jsem si nabrala sotva znatelné sousto. Abych neurazila. “Hm dobré, vlastně lahodné,” povídám. A pak ani nevím, jak byl talíř prázdný. Až na ten zápach, to byl kuchařský zážitek. Už chápu, proč jsme měli tu smaženici venku. Doma by ten zápach jen těžko vyvětrala. Při odjezdu nám teta nabalila houby sušené i dušené a jednu labužnickou tvarůžkovou pusu.

Redakční tým magazínu Provoněno. Píšeme pro vás o vaší OPAVĚ a jejím okolí.

Napsat komentář

Starší příspěvky:
Míchaná vajíčka natvrdo. Recept jak na to.

Míchaná vajíčka natvrdo jednoduše Vajíčka mají jednu výhodu. Rychle si je připravíte. Míchaná vajíčka ráno do postele, to je pěkná...

Zavřít