Taková větší fontána

Východ Slovenska patří mezi krásná, z velké části nedotčená, místa v Evropě. Jsou zde nekonečné lesy, louky, pole v létě hýřící těmi nejkrásnějšími barvami světa. Z výšky působí tento kraj jako nikde nekončící měkký barevný koberec, na který máte chuť si lehnout, zapomenout na všechny starosti a jen se uvolněně válet.

Zajímavostem na stopě

Nachází se zde mnoho hradů, zámků, památek a množství přírodních unikátů, které nenajdete nikde jinde na světě. Málokdo však o těchto místních pokladech ví, protože turistů sem jezdí jen velmi málo, i když se vlastně jedná o velmi lukrativní lokalitu.

Hodinky s vodotryskem? Téměř!

Taková větší fontána - SlovenskoPři zmínce o místě Herlany se mi vybaví celé dětství, kdy jsme se často při cestě za nákupy do Košic zastavili na tomto úžasném místě. Ve starém lázeňském areálu se zde nalézá slavný Herlanský gejzír.

ČTĚTE TAKÉ:  Východní Slovensko? Košice!

Raritou se stal především kvůli tomu, že se jedná o studený gejzír. Teplota vody je mezi 14-18°C. Do roku 1903, a v letech 1957-2006  byl jediným v Evropě. Aktivním je nepřetržitě již od roku 1872. V roce 1987 byl vyhlášený za národní přírodní památku, a to i přesto, že byl aktivován uměle, pomocí vrtu hlubokého až 405 metrů. Tento gejzír stříká periodicky mezi 32-40 hodinami, a o aktuální erupci je vždy informováno na webových stránkách obce. Voda dosahuje výšky 7-15 metrů a celá událost trvá kolem 25 minut a je to nezapomenutelná podívaná.

 

 

Taková větší fontána - SlovenskoPár minut slávy

Toto místo sloužilo kdysi i k ubytování zahraničních studentů medicíny v Košicích, nyní je z velkého lázeňského komplexu smutné, stárnoucí, opuštěné místo, které čeká na své znovu nalezení jako mnoho dalších míst v této oblasti. V době nastávající erupce je zde velmi rušno, plné parkoviště, někdy i kolem stovky lidí. Tento okamžik právě připomíná dny největší slávy, i když tehdy zde bylo diváků mnohem více. Jakmile atrakce skončí, auta se rozprchnou jako ptáci při výstřelu a je zde opět ticho, prázdno, smutno. Přesto ve mně stále vzbuzuje zájem a touhu se sem vracet.

ČTĚTE TAKÉ:  Z pohádky do pohádky 2.část

Byli jste někdy na tomto místě? Znáte jinou krásnou ale málo známou raritu? Napište nám!

Redaktorka magazínu Provoněno. Dříve asistentka/office manager, nyní virtuální asistentka a hlavně maminka dvou malých sluníček. Mám ráda cestování, čtení, filmy, poznávání nových věcí a příležitostí.

Napsat komentář

Starší příspěvky:
Východní Slovensko? Košice!

Pokaždé se mi při otázce, odkud přesně z východního Slovenska pocházím, dostane rychlého dovětku: „Z Košic?“ Tak, je krásné, že...

Zavřít