Turecký Sultan Kram

Také jste si během letošního léta všimli při procházení podloubím mezi Horním a Dolním náměstím v Opavě skupinky lidí, jak sedí v tureckém posedu a popíjející kávu přímo na chodníku? Přiznám se, že v první chvíli jsem na tento nezvyklý výjev reagoval stejně jako spousta ostatních spoluobčanů, pomyslel si něco o první uprchlické vlně, která dorazila až k nám do Opavy, a obešel sedící skupinku širokým obloukem.

sultan_kram_2Sultan Krám

O pár dní později mi to nedalo, sám sobě jsem vyčinil, co jsem to za xenofoba, a osmělil jsem se otevřít vstupní dveře vedoucí k malému krámku s přiléhavým názvem Sultan Kram. A jak už to tak v životě často bývá – dobře jsem udělal, a dnes volného průchodu své zvědavosti rozhodně nelituji. Přestože se krámek nachází přímo ve vstupním vestibulu budovy, ve které má sídlo spousta dalších firem, a najdete zde kromě cestovky nebo zdravotní pojišťovny mnoho dalších kanceláří, turecká atmosféra na vás dýchne již zde. Po levé straně, ještě před samotným schodištěm, se nachází příjemné a barevně vyšívané posezení pro hosty.

Dobrou zprávou pro maminky je, že zde nebudou mít problém ani s kočárkem, který se zde pohodlně vejde. Naproti zmíněného posezení je pak samotný vstup do krámku s prodejním okénkem, kde si kolemjdoucí mohou zakoupit turecký čaj, kávu nebo i příslušenství pro přípravu těchto nápojů doma. To pravé ořechové vás ale čeká až v momentě, kdy vstoupíte dovnitř.

ČTĚTE TAKÉ:  Air Bank konečně v Opavě

sultan_kram_6Vůně orientu

Nezapomenutelná a charakteristická orientální vůně spolu s širokým výběrem tureckého zboží od džezvy na přípravu kávy až po sultánskou čepici vás okamžitě pohltí, a jakmile usednete k malému stolečku v rohu malé místnosti, svět venku za dveřmi najednou zmizí a vy si budete připadat, jako byste seděli přímo uprostřed tureckého Istanbulu. Objednáte-li si tureckou kávu, čeká na vás zcela nový zážitek.

Pravá turecká káva má totiž s českým „turkem“ společný snad jen název. Pražení kávových zrn je mnohem silnější, než u nás bývá zvykem, káva se připravuje zcela čerstvá v nádobě zvané džezva, a je umletá tím nejjemnějším možným způsobem. Lógr vám tedy nebude plavat na hladině, ale okamžitě klesne v šálku ke dnu.

sultan_kram_3Káva je sice malá, zalitá pouze jedním decilitrem vody, ale pocitově velmi silná, přestože neobsahuje o nic víc kofeinu než klasické espresso. Je plná pěny a velmi aromatická. Férových 25 Kč, které jsem za kávu i se sladkou hmotou, která se k ní přikusuje, nakonec zaplatil, mi přišlo jako dobře vynaložené peníze a přiznám se, že od té doby jsem Sultan Kram navštívil téměř pokaždé, když jsem procházel kolem. Měl jsem tu čest poznat i oba majitele krámku, tureckého muže s jeho českou manželkou, a musím jen konstatovat, že to jsou velmi příjemní lidé, kteří pro své hosty dělají vše možné, aby se u nich cítili co nejlépe.

ČTĚTE TAKÉ:  Chutně a zdravě s opavským Květem lotosu

Krámek je otevřen od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, a pro ty, kdo by měl zájem objednat si příslušenství pro přípravu turecké kávy v domácím prostředí přes internet, slouží kromě stránka sultankram.com.

 

A kde jste si pochutnali na kávě vy? Budu se těšit na vaše tipy.

Redakční tým magazínu Provoněno. Píšeme pro vás o vaší OPAVĚ a jejím okolí.

Napsat komentář

Starší příspěvky:
Slavnostní rozsvícení vánočního stromu v Opavě

Páteční podvečer 27. listopadu proběhl ve znamení slavnostního zahájení vánočních trhů. V 17 hodin se na Dolním náměstí sešly stovky lidí...

Zavřít