Východní Slovensko? Košice!

Pokaždé se mi při otázce, odkud přesně z východního Slovenska pocházím, dostane rychlého dovětku: „Z Košic?“ Tak, je krásné, že Slovensko nekončí Tatrami, které jsou jak pro Slováky, tak i pro Čechy jako lokalita takové nejznámější a nejzajímavější. Ale východní Slovensko, to nejsou jen Košice, právě naopak, tam to nejúžasnější teprve začíná. Každopádně já také neznám každý kout Slovenska či České republiky a ten náš je opravdu hodně v koutě :-).

Metropolí vše začíná

Košice jsou metropolí východu, jsou krásné, mají krásné památky jako je Katedrála svaté Alžběty, nádherný a největší kostel postavený ve 14. století. Za tímto starým a skvělým městem směrem k ukrajinským hranicím začíná nespoutaná a svěží příroda.

Východní Slovensko - KošicePocházím z malebné vesničky Vinné, jak již název napovídá, všude kolem jsou krásné a úrodné vinice, na kterých roste to nejsladší hroznové víno, ze kterého se kvasí lahodné víno. V okolí této vesničky se nachází Vinenské jezero, které je tak malé, že ho pěšky obejdete za 15 minut, za to je v létě krásně vyhřáté a přitom tak osvěžující. Kolem dokola se nachází jen a jen divoké lesy. Nad vesničkou se na kopci hrdě tyčí zřícenina gotického hradu Vinné ze 13. století. Dobrovolníci ho již několik let opravují a tím vzbuzuje stále větší pozornost svého okolí. Výšlap může být jak pohodlný tak i dobrodružný, záleží kterou cestou se nahoru nebo dolů vydáte.

ČTĚTE TAKÉ:  Obrácený stůl

 

Východní Slovensko - KošicePro turistické dušičky!

A co třeba Mořské oko nebo Vihorlatské vrchy? Mořské oko je jezero, které vzniklo při sopečné činnosti sopky Vihorlatských vrchů, jedná se o chráněné krajinné území, národní přírodní rezervaci. Voda zde je tak křišťálově čistá, že vidíte na dně i ty nejmenší rybičky. A raci mezitím chodí kolem vás. Opravdu úžasně klidné, čisté a neopakovatelné místo.

ČTĚTE TAKÉ:  Taková větší fontána

 

Východní Slovensko - KošiceA Vihorlatské vrchy? Také se jim přezdívá Vihorlatský prales, to myslím mluví za všechno. Oblast je zapsaná na seznamu UNESCO, žijí zde vzácní motýli, túra může být prodloužena z pár hodin na několik dní s přespáním pod stany. Ale pozor! Počasí se zde mění častěji než aprílové. Takže sluneční brýle a pláštěnky jistě sebou 🙂

Určitě máte ve svém okolí nějaké kouzelné zapomenuté místo, ať už je to v ČR nebo SR. Podělte se s námi!

Redaktorka magazínu Provoněno. Dříve asistentka/office manager, nyní virtuální asistentka a hlavně maminka dvou malých sluníček. Mám ráda cestování, čtení, filmy, poznávání nových věcí a příležitostí.

Napsat komentář

Starší příspěvky:
Znovuobjevený ráj

Kam pojedeme letos na dovolenou? Blíží se jaro, posléze léto a letní prázdniny, tak se tato otázka začíná ozývat ze...

Zavřít