Zázrak oku skrytý

Přírodní bohatství nemusí být patrné hned na první pohled. Jsou jisté naturální úkazy, které jsou dokonale schované před okolním světem a pokud je chceme vidět, musíme je najít a doslova prozkoumat.

Podzemní bludiště

Zázrak oku skrytýMezi velké zázraky světa patří bezpochyby jeskyně. Slovensko jich ukrývá hned několik a úchvatně gigantických. Tyto tajemné zjevy nabádají k množství otázek, které jsou v dnešní době již pečlivě zodpovězené. Kde se jeskyně vzaly, jak se vytvořily, kdo a jakým způsobem je objevil a jak vůbec celý tento systém funguje? Vyvolávají jednoduše zájem mladší i starší generace a vždy byly a budou jednou z nejnavštěvovanějších přírodních krás.

 

Zázrak oku skrytýTři králové

Na území Slovenska se nachází hned dvanáct skvostných velkých jeskyň, které jsou běžně přístupné veřejnosti a jsou velmi vyhledávané. Z nich mám tři oblíbené, které jsem již několikrát prošla a vždy mě budou fascinovat svojí jedinečností, strukturou, stavbou.

ČTĚTE TAKÉ:  Východní Slovensko? Košice!

První z nich je Dobšinská ledová jeskyně. Jak už její název napovídá, jedná se z větší části o zaledněnou jeskyni. Nahoře se však nachází síně a chodby, které jsou bez ledu. Průměrná teplota se zde celoročně pohybuje kolem 0°C.

Druhou je Jasovská jeskyně. Toto podzemní bludiště je tvořeno převážně dolomity a vápenci, ovlivňováno podzemní vodou.  Je pořádnou sázkou do loterie zda při vaší prohlídce bude vše přístupné, nebo budete omezeni projít jen tudy, kde zrovna nevzniká podzemní koupaliště :-).

ČTĚTE TAKÉ:  Z pohádky do pohádky 2.část

Zázrak oku skrytýTřetí mojí zamilovanou jeskyní je Ochtinská aragonitová. Je tvořena ze tří druhů aragonitů, z vodních roztoků s vysokou příměsí železa, hořčíku nebo manganu. Chodby zde jsou velmi odlišné a horizontální, neustále a rychle se vyvíjející. Zajímavostí je, že byla objevena čistě náhodně.

Navštívili jste někdy tyto, nebo jiné slovenské jeskyně? Máte zajímavou zkušenost s nějakou českou? Napište nám o tom!

Redaktorka magazínu Provoněno. Dříve asistentka/office manager, nyní virtuální asistentka a hlavně maminka dvou malých sluníček. Mám ráda cestování, čtení, filmy, poznávání nových věcí a příležitostí.

Napsat komentář

Starší příspěvky:
Prý abychom neuschly :-) aneb východoslovenské Velikonoce

Velikonoce jsou obdobím, kdy mnoho z nás někam odjíždí. Za exotikou, za teplem, na chatu či chalupu, k prarodičům, zkrátka...

Zavřít